Żylaki

Żylaki - Czy mnie to dotyczy?

Żylaki to dolegliwość, której nie można ignorować! Gdy już się pojawią, są kłopotliwe i na pewno nie dodają urody. Przede wszystkim względy estetyczne są podstawowym czynnikiem mobilizującym do wizyty w gabinecie lekarskim. Obecność niebieskich żyłek pod powierzchnią skóry nie zawsze jest zapowiedzią żylaków, ale uwypuklenia na przebiegu żył świadczą już o ich pojawieniu się i potrzebie podjęcia leczenia. Żylaki są chorobą żył i nie leczone, poza ciągłym dyskomfortem, mogą doprowadzić do groźnych powikłań: zakrzepowych, zapaleń żył lub nawet owrzodzeń.

Jak powstają żylaki?

Serce to pompa tłocząca krew do tętnic i zasysająca z żył krew powracającą. Tłoczenie krwi, wspomagane przez pulsację tętnic, jest skuteczne. Praca ssąca serca jest natomiast zbyt słaba, dlatego wspomaga ten proces praca mięśni łydek, masujących żyły. Te mięśnie to jakby drugie serce. W kończynach człowiek ma dwa układy żylne - powierzchowny i głęboki, połączone żyłami przeszywającymi, czyli perforatorami. Ponad 80 procent objętości krwi odpływa z nóg przez żyły głębokie. Prawidłowe krążenie w układzie żylnym nóg polega na tym, że krew płynie od stóp ku sercu i od żył powierzchownych do głębokich. Ten kierunek przepływu wymusza system zastawek żylnych, odchylających się tylko w jedną stronę. Problemy zaczynają się wtedy, gdy zastawki są niewydolne, ponieważ są źle zbudowane lub uszkodzone przez zakrzepy. Wówczas przepuszczają krew w druga stronę, zmienia ona kierunek przepływu - zamiast ku sercu, płynie na odwrót, pojawia się przepływ wsteczny, tzw. refluks. W żyłach powierzchownych zaczyna się wskutek tego gromadzić za dużo krwi, co prowadzi do stopniowego "rozpychania" niektórych odcinków tych naczyń, czyli do powstania żylaków.

Dlaczego jedni ludzie na to cierpią, a inni nie?

U podłoża tej choroby leżą trzy przyczyny: ewolucja, genetyka i cywilizacja. Żylaki często występują u osób, które w pracy przez wiele godzin stoją. Bezruch i pionowa pozycja to największe utrudnienie dla prawidłowego przepływu krwi w żyłach kończyn dolnych. W krajach o wysokim stopniu rozwoju cywilizacji brak ruchu przyczynia się do tego, że żylaki pojawiają się u 30 procent populacji. A genetyka? Ten, kto otrzymał w genach od rodziców czy dziadków żyły o mniejszej ilości włókien sprężystych, niedorozwinięte czy słabe zastawki żylne, jest znacznie bardziej narażony na występowanie żylaków.

Umów wizytę