Wielospecjalistyczne Centrum Chirurgii Ambulatoryjnej Kontakt: 0048 502 660 680, [email protected]
 
Wersja Polska English Version
Kompresjoterapia w leczeniu żylaków kończyn dolnych Kompresjoterapia w leczeniu obrzęków Kompresjoterapia w leczeniu owrzodzeń żylnych

Kompresjoterapia - terapia uciskowa

- to niezbędny element terapii przewlekłej niewydolności żylnej.
 

Terapia polega na stosowaniu specjalnie dobranych rajstop, podkolanówek lub pończoch o stopniowanym ucisku a także profesjonalnych bandaży . Mają one zarówno działanie profilaktyczne - dla osób ze skłonnościami do powstawania żylaków, czy też wykonujących zawody predysponujące do takich schorzeń (np. sprzedawcy, farmaceuci, kierowcy, urzędnicy) jak i lecznicze.

Wyroby uciskowe powinny być ściśle dopasowane do kształtu sylwetki, dobrane po konsultacji z lekarzem i wykonaniu dokładnych pomiarów. Wyróżnia się 4 różne klasy ucisku, od najsłabszej (I stopień - profilaktyka przeciwżylakowa), poprzez II i III stopień - kobiety w ciąży, osoby po skleroterapii, z zapaleniem żył, do najsilniejszej (IV stopień - osoby z bardzo zaawansowanymi zmianami). Siłę ucisku powinien indywidualnie dobrać lekarz.

Wyroby pończosznicze przeznaczone do kompresjoterapii należy zakładać najlepiej rano, na nieobrzęknięte nogi, przed wstaniem z łóżka, z nogami uniesionymi do góry i nosić przez cały dzień.

Stosowanie tej metody leczenia i profilaktyki odgrywa bardzo ważną rolę w zmniejszaniu średnicy naczynia żylnego oraz zmniejszeniu przestrzeni, w której może zatrzymywać się płyn. Przy regularnym stosowaniu dochodzi do poprawy krążenia żylnego i zahamowania powstawania obrzęków.

© 2020 NZOZ "Finezja"